skip to Main Content
Připojili jsme se k Ponožkové výzvě

Připojili jsme se k Ponožkové výzvě

Světový den Downova syndromu si ve dnech 19. – 21. 3. 2021 připomněli a do výzvy se zapojili klienti i pracovníci Domova Sulická. 

 

Každoročně se v několika zemích Evropy vyhlašuje na Světový den Downova syndromu 21. března takzvaná ponožková výzva. Lidé si obléknou rozdílné ponožky a fotky sdílejí na facebooku s hastag #PonozkovaVyzva. Projekt je zaměřen na pomoc organizacím, které podporují lidi s Downovým syndromem.

„V Domově Sulická máme i klienty s Downovým syndromem, tak nám přijde úplně přirozené se do výzvy zapojit. Jak jsme zjistili, tak i někteří klienti i zaměstnanci drží ponožkovou výzvu celoročně, takže to nebude žádný problém,“ říká s úsměvem ředitelka Domova Sulická pro osoby s mentálním a kombinovaným postižením Lenka Kohoutová.

Jen loni se do ponožkové výzvy zapojilo v rámci České republiky přes 14 tisíc lidí. Řada z nich si v rámci projektu zakoupila i speciální ponožky. Výtěžek z jejich prodeje na podporu lidí s Downovým syndromem loni vynesl přes 280 tisíc korun.

„Ponožková výzva bude v neděli 21. března, ale my jsme se v Domově rozhodli, že ji budeme držet celý víkend. Začínáme tedy v pátek na všech domácnostech a budeme se samozřejmě chlubit na sociálních sítích, jak nám to jde,“ dodává Lenka Kohoutová.

Rozdílné ponožky se staly symbolem Světového dne Downova syndromu, protože chromozom, který onemocnění způsobuje má právě tvar ponožky. I datum 21. března odkazuje na genetiku, protože lidé s Downovým syndromem mají o jeden 21. chromozom více. Odborně se porucha nazývá trizomie 21. chromozomu.

Klientům jsme vysvětlili, proč se hlásíme k Ponožkové výzvě a jejímu poselství. Většina z klientů se aktivně zapojila – někdo vyráběl papírové veselé ponožky, které zdobily chodby již několik dní předem, někdo namaloval tematický obrázek různých ponožek, paní Eva z Murgašovky dokonce složila básničku: „Vem ponožky Dedoles a oběhni s nimi celou ves“.

Páteční focení ve foto koutku a s veselými ponožkami nejen na nohách jsme si všichni určitě moc užili, zapojili se i zaměstnanci domova, každý podle svých možností. Fotografie i video jsou k dispozici na FB Domov pro osoby se zdravotním postižením Sulická. Ponožková výzva byla skvělá příležitost dát našim klientům další zajímavý podnět v době, kdy stále panují přísná protiepidemiologická opatření, nemůžeme moc chodit ven a ani návštěvy k nám nesmí. Příbuzní a známí našich klientů tak alespoň prostřednictvím FB i Instagramu mohli být u toho s námi.

Děkujeme všem, kteří se zapojili, a těšíme se na příští ročník – snad již bez roušek, aby bylo vidět úsměvy a radost z focení:)

Back To Top