skip to Main Content
Celorepubliková výtvarná soutěž pro umělce s mentálním postižením jde do finále!

Celorepubliková výtvarná soutěž pro umělce s mentálním postižením jde do finále!

Každý může být umělcem je celorepubliková výtvarná soutěž, kterou pořádá pražský Domov Sulická pro osoby s mentálním postižením s cílem zviditelnit jejich umění. Vrcholem zářijového finále bude i charitativní aukce obrazů.

 

„To, že každý může být umělcem bez rozdílu na zdravotním stavu říkám mnoho let. Mám osobní zkušenosti s lidmi s mentálním postižením, kteří skvěle malují. Jejich díla jsou často dechberoucí. Právě proto jsme vloni vyzkoušeli udělat pražskou malou soutěž pro osoby s mentálním postižením a nazvali jsme jí příznačně „Každý může být umělcem.“ Povedlo se a my se rozhodli s kolegy uskutečnit celorepublikovou soutěž s výstavou, dokonce s možností prodeje obrazů,“ vysvětluje ředitelka Domova Sulická Lenka Kohoutová.

 

Letos poprvé mohou autoři nabídnout svá díla k prodeji a velká většina malířů této možnosti využila. Obrazy se budou dražit online a vyvolávací ceny jsou hodně nízké. Výtěžek z prodeje půjde na podporu autora obrazu.

 

Z celé republiky se do soutěže přihlásilo 105 uměleckých děl, které vytvořilo bezmála 80 autorů s různou formou mentálního postižení. Odborná porota vybere do 5. září nejzajímavější, či nejpůsobivější obrazy v kategoriích do a nad 30 let a v kategorii kolektiv. Svého vítěze bude vybírat také veřejnost prostřednictvím hlasování na Facebooku.

 

„Arteterapie je jedním z účinných nástrojů při práci s lidmi s mentálním postižením. Vážím si nejen každého, kdo s těmito klienty poctivě a zodpovědně pracuje, ale i každého jednotlivce a zařízení, které k těmto lidem nepřistupují jako k nemocným, ale především jako k lidem. Brát každého z nich v první řadě jako člověka s vlastními emocemi, potřebami, ale i přednostmi je podle mě základem úspěšné práce v této oblasti. Domov Sulická je toho velmi dobrým příkladem, což dokládá i výtvarná soutěž Každý může být umělcem. Pokládám si za čest být členem její poroty,“ říká zástupce jednoho z partnerů projektu advokátní společnosti ARROWS JUDr. Pavel Staněk.

 

Výstava všech přihlášených obrazů se uskuteční od 20. září v Konírně Musea Kampa až do 10. října, kdy v 18 hodin proběhne charitativní online aukce obrazů na portále Livebid.cz.

 

Soutěž Každý může být umělcem se uskuteční pod záštitou Ministerstva kultury ČR a Nadace Jana a Medy Mládkových – Musea Kampa, za podpory městských částí Praha 1 a Praha 2, Praha 4. Partneři soutěže jsou nadace Konto Bariéry, aukční portál Livebid.cz, advokátní kancelář ARROWSStanislav Mádl vinařstvíKreativní ateliér Frank, ceny pro vítězné autory věnuje TZMO Czech Republic s.r.o. a SENI.

 

 

Kontakt pro média:

Dita Štěpánová

Manažerka speciálních projektů

Tel.:     +420 270 006 573

Mobil: +420 773 001 396

E–mail: stepanova@domov-sulicka.cz

 

Domov pro osoby se zdravotním postižením Sulická
příspěvková organizace hl. m. Prahy

Sulická 48/1597, 142 00  Praha 4

www.domov-sulicka.cz

 

 

Tisková zpráva ke stažení v PDF

 

 

Odkazy k soutěži:

http://domov-sulicka.cz/rubrika/kazdy-muze-byt-umelcem/

Facebook

Instagram

 

 

Back To Top