skip to Main Content
1. ročník umělecké soutěže pro lidi s mentálním postižením KAŽDÝ MŮŽE BÝT UMĚLCEM má již vítěze

1. ročník umělecké soutěže pro lidi s mentálním postižením KAŽDÝ MŮŽE BÝT UMĚLCEM má již vítěze

Zájem účastníků byl obrovský. Osmdesát umělců z dvanácti organizací a více než stovka přihlášených výtvarných děl. První ročník celopražské soutěže zaznamenal mezi lidmi s mentálním postižením velký ohlas. Druhý ročník soutěže plánují organizátoři uspořádat v rámci republiky.

Slavnostní vyhlášení vítězných autorů proběhlo 30. září od 16ti hodin v rámci vernisáže a všechna výtvarná díla zaslaná do soutěže budou vystavena od 1. 10. do 29. 10. v prostorách úřadu Městské části Praha 2 na náměstí Míru 20. Výstava je přístupná v úředních hodinách, vstup je zdarma.

Fotogalerii z vernisáže i video k soutěži si můžete prohlédnout na našich FB stránkách.

Vítězové jednotlivých kategorií:

Kategorie do 30 let:

 1. místo: obraz č. 60/ Alina Goltsova (21 let)/ KOCOUROVA CESTA PO MOŘI
 2. místo: obraz č. 101/ Marie Kohoutková (21 let)/ BEZ NÁZVU III
 3. místo: obraz č. 33/ Míša Rozehnal (11 let)/ PAMPELIŠKY II

Kategorie nad 30 let:

 1. místo: obraz č. 14/ Martin Babka (50 let)/ JÁ A STÁŇA S ČERVENÝM MÍČEM
 2. místo: obraz č. 95/ Marie Kůsová (72 let)/ BEZ NÁZVU II
 3. místo: obraz č. 36/ George Radojič (34 let)/ AUTOPORTRÉT

 

 Odborná porota se sešla k hodnocení obrazů 23. 9. a pracovala ve složení:

 •  Lenka Kohoutová/ ředitelka Domova Sulická
 • Květa Krčmářová/ výtvarnice v terapeutických dílnách domova Sulická
 • Jiří Pospíšil/ předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových – Musea Kampa
 • Lukáš Homola/ vedoucí oddělení kultury, odbor Kancelář starostky, kultury a krizového řízení, Městská část Praha 2
 • Marie Ladrová, výtvarnice

Ve dnech 22. – 23. září proběhlo také veřejné hlasování na naší FB stránce Domov Sulická a cenu veřejnosti získali tito autoři:

Kategorie do 30 let stejný nejvyšší počet hlasů získali:

 • Skupina žáků třídy E/M MŠ a ZŠ speciální Diakonie CE Prha, obraz č. 66/ CO MÁME RÁDI
 • Tomáš Lippert (15 let) SŠ, ZŠ a MŠ Chotouňská, obraz č. 78/ V DIVADLE

Kategorie nad 30 let:

 • Antonín Štich (54 let), obraz RÁD HRAJU KARTY

 

První ročník soutěže KAŽDÝ MŮŽE BÝT UMĚLCEM byl oficiálně vyhlášen 30. července v SALLA TERRENA na Kampě u příležitosti zahájení tradiční prodejní výstavy obrazů klientů Domova Sulická. Záštitu nad soutěží převzal mimo jiné i předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových – Muzeum Kampa Jiří Pospíšil, který byl zároveň i členem poroty.

 „Jsem moc rád, že jsem se spolu s Museem Kampa mohl tohoto projektu zúčastnit. A musím upřímně přiznat, že při hodnocení jednotlivých děl jsem byl častokrát ohromen, jak jsou některé obrazy nádherné. Lidé s mentálním postižením dokážou opravdu velké věci a tato soutěž je toho jasným důkazem. Rád bych proto poděkoval ředitelce Domova Sulická – Lence Kohoutové za nápad a organizaci a těším se na příští rok, pro který plánujeme tento projekt rozšířit na celorepublikovou úroveň. Tohle totiž má opravdu smysl,“ uvedl Jiří Pospíšil.

 

„I člověk s mentálním postižením může být umělec jako každý druhý. Bylo pro mě hodně těžké vybírat ten nejlepší obraz, všechny jsou super. U mě jsou všichni hvězdní!“ popisuje složité rozhodování při hodnocení více než stovky výtvarných děl ředitelka Domova Sulická Lenka Kohoutová.

Porota vybírala vítěze ve dvou kategoriích do třiceti a nad třicet let. Ve speciálním hlasování na sociálních sítí mohli své favority vybrat i zástupci veřejnosti. Tématem výtvarné soutěže bylo: co mám rád/co mám ráda. Partnerem akce je Konto Bariéry a soutěž podpořila i Městská část Praha 2.

„Moc rádi jsme podpořili tuto výtvarnou soutěž. Nabídla jsem paní ředitelce Lence Kohoutové prostory radnice ÚMČ Praha 2 na vernisáž a výstavu, a to nejen z těch důvodů, že je celá budova našeho úřadu bezbariérová. Zapojili jsme se i proto, že na Dvojce spolupracujeme s úžasnými organizacemi, které pomáhají právě lidem s mentálním postižením a z našich společných akcí vím, že malují a tvoří překrásné obrazy,“ říká starostka druhé městské části Jana Černochová.

Nadchl mě nápad Lenky Kohoutové a týmu Domova pro lidi se zdravotním postižením v Sulické,“ vysvětluje ředitelka Konto Bariéry Božena Jirků. „Ukázat veřejnosti schopnosti lidí, o které i Konto Bariéry pečuje už 28 let. Co pečuje? Říkáme celá léta, že vracíme lidi do života.  Tohle je přesně ono. Dát lidem s mentálním postižením do ruky štětec, tužku, a nechat je vytvořit dílo, které navíc zazáří na výstavě. A naplní se i druhá věta našeho letitého sloganu, že tihle lidé patří mezi nás. Patří, a umí často i to, co my zdraví ne. A někdy v tom i vynikají. Nechte se překvapit. Přijďte se podívat. Podpořte tuhle krásnou vizi, že každý může být umělcem!“

Ceny pro vítěze soutěže věnovala společnost TZMO Czech Republic, která dlouhodobě podporuje osoby se zdravotním postižením a své jméno spojuje nejen s profesními aktivitami, ale i se zapojováním těchto lidí do veřejného života.

„Trávení volného času spojeného se sportem nebo s výtvarnou činností a jeho podporu vnímáme jako jednu z forem, jak zlepšit život hendikepovaných a seniorů a ukázat, že tito lidé umí často víc, než by se na první pohled zdálo. A že to, co umí, může na druhou stranu přinést mnoho pozitivního nám ostatním,“ vysvětluje Małgorzata Podraza, ředitelka prodeje pro Instituční trh společnosti TZMO Czech Republic.

Děkujeme partnerům 1. ročníku soutěže a především všem autorům, kteří nám zaslali své obrazy!

 

 

Kontakt:

Dita Štěpánová, stepanova@domov-sulicka.cz, mobil: 773 001 396

www.domov-sulicka.cz

Back To Top